v0.1

 


O Ubuntu

Dlaczego Ubuntu?

Linuks vs Windows

Pobierz Ubuntu

Instalacja

I część

II część

III część

Zrzuty ekranu

Poradniki

Newsy

Forum Ubuntu.pl


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instalacja Ubuntu - II

Podstawowe informacje

Gdy płyta instalacyjna zostanie pomyślnie załadowana, zostanie ci zaprezentowany pulpit z ikoną Zainstaluj. Kliknij ją dwukrotnie, aby uruchomić Instalator Ubuntu. Następnie wprowadź wymagane informacje, jak nazwa kraju, miasta, strefa czasowa

Partycjonowanie dysków

Partycjonowanie dysku przebiega odmiennie w zależności od tego, czy zamierzasz pozostawić system Windows na dysku, czy nie.

Jeden system - tylko Ubuntu

Jeżeli nie zamierzasz zachowywać swojej kopii Windows zainstalowanej na komputerze i utworzyłeś kopię wszystkich twoich ważnych plików, wybierz opcję Przewodnik - cały dysk z ekranu Przygotowanie miejsca na dysku i naciśnij Do przodu. Instalator automatycznie spartycjonuje twój dysk twardy w odpowiedni sposób.

 

Prawdopodobnie przyzwyczaiłeś się do tego, jak Windows prezentuje dyski. Twój pierwszy dysk twardy to zazwyczaj C:. Jednak Windows może zmieniać litery napędów, a Linux nie.

Urządzenia są także nazwane inaczej:

  • Twój pierwszy Podstawowy (Master) dysk IDE jest nazwany hda.

  • SCSI, SATA i USB są widoczne jako sd.

  • Każda podstawowa partycja ma numer od 1 do 4.

  • Każda logiczna partycja ma numer od 5 wzwyż.

Stąd pierwsza partycja logiczna na podstawowym napędzie IDE to hda5.

Partycjonowanie następuje dopiero w momencie finalizacji instalacji, więc możesz zdecydować się anulować instalację w ostatnim momencie, jeżeli potrzebujesz. Jednak po finalizacji instalacji twój dysk zostanie przepartycjonowany i wszystkie zapisane na nim dane zostaną utracone. Upewnij się, że utworzyłeś i przetestowałeś kopię zapasową wszystkich istotnych danych.

Aby wykonać bardziej zaawansowane partycjonowanie, wybierz Ręcznie z ekranu Przygotowanie miejsca na dysku i naciśnij Do przodu. Uruchomi to narzędzie do partycjonowania, którego będziesz mógł użyć do spartycjonowania dysku samemu. Jeżeli jesteś nieobeznany w partycjonowaniu, proszę szukać pomocy poprzez kanały wsparcia Ubuntu, aby uzyskać porady, jak bezpiecznie i prawidłowo partycjonować dysk twardy.

Dwa systemy: Ubuntu i Windows

Jeżeli chcesz zachować Windows i zainstalować Ubuntu bez jego usuwania, musisz zmniejszyć partycję Windows i wykorzystać uwolnione miejsce do zainstalowania Ubuntu. Aby to zrobić, wystarczy wybrać opcję Przewodnik - zmień rozmiar ... i wykorzystaj uwolnione miejsce z ekranu Przygotowanie miejsca na dysku, ustawić nowy rozmiar partycji Windows i nacisnąć Do przodu. W większości wypadków instalator automatycznie pomniejszy partycję Windows i spartycjonuje uwolnione miejsce w odpowiedni sposób. Jeżeli jednak tak się nie stanie, będziesz musiał wykonać kilka dodatkowych kroków ręcznie partycjonując dysk.

 

Aby ręcznie spartycjonować dysk, wybierz opcję Ręcznie.

Aby przygotować dysk do instalacji drugiego systemu, należy wykonać kilka kroków.

  1. Zmniejszyć istniejącą partycję Windows.

  2. Utworzyć partycję wymiany (swap).

  3. Utworzyć partycję główną (root).

  4. Utworzyć osobną partycję dla plików użytkownika (home, opcjonalnie).

Po wybraniu opcji Ręcznie, zobaczysz ekran edytora partycji.

Partycjonowanie następuje dopiero w momencie finalizacji instalacji, więc możesz zdecydować się anulować instalację w ostatnim momencie, jeżeli potrzebujesz. Jednak po finalizacji instalacji twój dysk zostanie przepartycjonowany i wszystkie zapisane na nim dane zostaną utracone. Upewnij się, że utworzyłeś i przetestowałeś kopię zapasową wszystkich istotnych danych.

Zmiana rozmiaru

W tym momencie twoje miejsce na dysku jest w całości przypisane dla Windows. Miejsce to musi zostać ograniczone, aby utworzyć przestrzeń dla Ubuntu.

Ubuntu nie potrzebuje dużo miejsca. Będzie ono potrzebne tylko na następujące rzeczy:

  1. Partycja root - na niej zostanie zainstalowany Ubuntu. Powinna mieć co najmniej 4 GB.

  2. Partycja home - tutaj przechowywane będą twoje pliki.

  3. Partycja swap - jej rozmiar powinien wynosić:

    • gdy posiadasz 512 MB lub mniej RAM - dwukrotność twojej pamięci operacyjnej (RAM);
    • gdy posiadasz od 512 MB do 2 GB RAM - tyle samo ile masz RAM;
    • gdy posiadasz 2 GB lub więcej RAM - 0, czyli nie musisz (ale możesz) tworzyć partycji swap.
 

Dysk twardy może posiadać tylko 4 partycje główne.

Możesz jednak w ramach jednej partycji głównej utworzyć partycję rozszerzoną. Pozwoli ona na utworzenie w niej wielu dodatkowych partycji logicznych.

Kliknij prawym przyciskiem myszy partycję Windows - to ta NTFS lub FAT32. Wybierz Edytuj partycję. Możesz teraz wprowadzić nowy rozmiar w megabajtach (MB).

Partycja swap

Utwórz partycję, która będzie użyta jako przestrzeń wymiany (swap). Przestrzeń wymiany jest używany przez jądro jako dodatkowa pamięć.

Kliknij na wolnej przestrzeni i wybierz Utwórz nową partycję. Wybierz Logiczna, swap i ustaw rozmiar zgodnie z zapisem wyżej.

Tworzenie partycji root

Partycja root to odpowiednik dysku C: w Windows. Powinna mieć rozmiar co najmniej 4 GB, a jeśli to możliwe - dwa razy więcej. Więcej miejsca na tej partycji da ci więcej przestrzeni do instalacji programów.

Wybierz pozostałą przestrzeń (jeśli nie chcesz partycji home). Kliknij Utwórz nową partycję. Wybierz Logiczna, ext3 i ustaw, aby używała pozostałej przestrzeni. Na końcu podaj punkt montowania /.

Tworzenie partycji home

Ten krok jest opcjonalny, ale pozwoli ci zachować twoje ustawienia i pliki w wypadku reinstalacji Ubuntu. Ustaw ją tak, jakby to była twoja domowa partycja, ale wybierz /home jako punkt montowania.

Finalizowanie

Gdy wszystko będzie już skonfigurowane, przejrzyj ustawienia. Upewnij się, że masz partycję root i swap oraz że twoja partycja Windows ma punkt montowania, abyś mógł uzyskać do niej dostęp.